Azərbaycanda mərc oyunlarının yeganə leqal provayderi TopAz üçün mobil tətbiq hazırladıq. İstifadəçilər real vaxtda yenilənən əmsallara sürətli reaksiya verə bilirlər. Tətbiq iOS və Android üçün təqdim olunub.
Azərpoçt istifadəçiləri üçün sürətli naviqasiya, aydın menyu strukturu, asan axtarış və əsas funksiyalara tez çıxış ön planda tutulub. Xüsusi olaraq proseslərin minimum addımla tamamlanması və rahat istifadə təcrübəsi təmin edilib.
Layihə
Azərpoçtun veb platformasının əsas məqsədi vətəndaşlara və şirkətlərə poçt xidmətlərini onlayn və rahat şəkildə təqdim etməkdir. Məqsəd prosesi sadələşdirmək, vaxt qənaətini təmin etmək və istifadəsi asan bir rəqəmsal təcrübə yaratmaqdır.
Biz nə etdik?
Sadə və aydın menyu strukturu, sürətli naviqasiya və əsas funksiyalara tez çıxış imkanlarını təmin etdik. Eyni zamanda, bütün proseslərin minimum addımla tamamlanması və rahat istifadənin təmin edilməsi üçün funksional detalları diqqətlə planlayıb və tətbiq etmişik.
Nəticə
Yenilənmiş veb platformada istifadəçilərin əsas xidmətlərə yalnız 2–3 kliklə çatmasını təmin edib. Platforma 5 əsas kateqoriya üzrə strukturlandırılıb ki, istifadəçilər axtardıqları xidməti tez tapa bilsinlər. Göndəriş izləmə və ödəniş funksiyaları üzrə istifadəçi prosesi təxminən 50% daha sürətli edilib. Nəticədə, dizayn istifadəçi rahatlığını artırır və bütün xidmətlərə intuitiv çıxışı təmin edir.
Layihəni hazırlamadan əvvəl dünya üzrə 100-dən çox dövlət poçt qurumunun saytları ətraflı şəkildə araşdırıldı.
Bu təhlil sayəsində ən yaxşı istifadəçi təcrübəsi nümunələri seçildi və Azərpoçtun veb platformasında tətbiq olundu.
Araşdırma zamanı rəqib saytların ümumi bazar vəziyyəti, əsas xidmət strukturları və istifadəçi əməliyyatları təhlil edilib. Komanda həm funksional, həm də vizual aspektləri, o cümlədən naviqasiya, vizual iyerarxiya və əlçatanlıq təcrübələrini müqayisə edib. Əldə olunan nəticələr əsasında güclü və zəif tərəflər müəyyənləşdirilib və Azərpoçtun platforması üçün ən yaxşı UX/UI praktikaları tətbiq olunub.
Layihənin hazırlanmasında müştərinin ehtiyacları və sifarişçinin tələbləri diqqətlə analiz olunur, rəqib saytlar və ən yaxşı praktikalar öyrənilir. Bu məlumatlar əsasında funksional və rahat interfeys yaratmaq üçün dizayn qərarları qəbul edilir.
Yeni platforma əvvəlkinə nisbətən intuitiv və sadə qurulub, beləliklə yeni istifadəçilər də əlavə təlimata ehtiyac olmadan bütün funksiyalardan yararlana bilir. Əsas xidmətlər və məlumatlar vizual iyerarxiya prinsiplərinə uyğun olaraq ön plana çıxarılıb, menyular və düymələr bütün səhifələrdə ardıcıl və təkrarlana bilən şəkildə yerləşdirilib. Dizayn həm mobil, həm də masaüstü istifadə üçün əlçatan və rahatdır, istifadəçilər əsas vəzifələrini minimum addımla yerinə yetirə bilir, prosesslər fokuslu və vaxt qənaətli şəkildə optimallaşdırılıb.
Azərpoçtun veb platforması ilə istifadəçilər yalnız xidmətləri deyil, eyni zamanda rahatlıq və sürət təcrübəsini də əldə edirlər. Modern dizayn elementləri və strateji yerləşdirilmiş funksiyalar sayəsində hər klik məntiqli və məqsədəuyğundur, istifadəçilər üçün stresssiz bir onlayn poçt təcrübəsi təqdim olunur.
Platforma həm vizual olaraq cəlbedici, həm də əməliyyat baxımından ağıllı həllər təqdim edərək Azərpoçtu digərlərindən fərqləndirir və istifadəçi bağlılığını artırır. İstifadəçilər xidmətlərə sürətli çıxış əldə edir və hər qarşılıqlı əlaqə rahat və intuitiv olur, bu da platformanı ən əlçatan və müasir rəqəmsal poçt təcrübəsi halına gətirir.
Heydər Əliyev Fondu üçün hazırlanmış “Müraciətlərin emal sistemi” vətəndaşlardan daxil olan müraciətlərin vahid rəqəmsal platforma üzərindən qəbulu, icrası və nəzarətini təmin edən daxili idarəetmə həllidir.
TAU-nun rəsmi saytı istifadəçilərə universitetin tədris sistemi, qəbul qaydaları və akademik fəaliyyəti barədə aydın və strukturlaşdırılmış məlumat təqdim edir. Rahat naviqasiya və müasir dizayn sayəsində platforma istifadəçi üçün etibarlı və funksional rəqəmsal təcrübə yaradır.